ÇAY ÇEŞİTLERİ
            ÇAYKUR mamulü çaylar Rize, Ankara ve İstanbul'da bulunan çay paketleme fabrikalarında iç piyasaya yönelik 50 ye yakın siyah, yeşil ve organik çaylar, 18 çeşit Aramolı siyah ve yeşil çay,  40 ile 5000 gram arasında değişen gramajlarda, Türk Gıda Kodeksi Siyah Çay Standardına uygun kalitede ve ambalajda paketlenerek pazarlama Bölge müdürlüklerinde piyasaya satışa sunulmaktadır.

Çaykur Resmi Çay Satş Sayfası

 

ÜRETİLEN ÇAY ÇEŞİTLERİ

İmalat Kırığı Çaylar:

1 (OF) Orange Fannigs. Çok ince, altınbaşlı imalat kırığı çay 300 - 400 (100 gr/cm3) volüm. Su ekstraktı % 30-36
2 (BOP1) Broken Orange Pekoe. İnce, altınbaşlı ve kıvrım çay 420 - 550 (100 gr/cm3) volüm. Su ekstraktı % 30-35
3 (OP) Orange Pekoe. Az, altınbaşlı ve kıvrım çay 520 - 700 (100 gr/cm3) volüm. Su ekstraktı % 29-35

Kırık ( Kırmadan Geçen ) Çaylar:

4 (F) Fannigs. Çok ince kırık çay 300 - 400 (100 gr/cm3) volüm. Su ekstraktı % 29-34
5 (BOP2) Broken Orange Pekoe. İnce kıvrımlı kırık çay 400 - 530 (100 gr/cm3) volüm. Su ekstraktı % 28-35
6 (BP) Orange Pekoe. Kalın kıvrımlı kırık çay 500 - 640 (100 gr/cm3) volüm. Su ekstraktı % 27-33

Dust Çay:
7 (D) Dust Çay. 260 - 310 (100 gr/cm3) volüm. Su ekstraktı % 30-36

2015 Yılından itibaren 1. Nevi çay 1 olarak, 2+3 nevi çaylar 2.nevi olarak, 5.ve 6. Nevi Çaylar 3. Nevi olarak 4 ve 7. Nevi çaylar 4.Nevi olarak adlandırılmaya başlanmıştır

ÇAYKUR ürettiği çayları değişik ambalajlar içerisinde piyasaya sürmektedir. 

 

FİLİZ

Lüks üstün kaliteli çay. Nefis bir aroma, burukluğu ve lezzeti her yudumda bir kez daha hissedeceksiniz. Genç olanlar, kendini genç hissedenler, Filiz Lüks sizin için. Piyasada 500 gramlık paketler halinde satılmaktadır.

Çay Tarımında Kimyasal İlaç, Üretiminde Katkı Maddesi, kullanılmayan, Natürel, Sağlıklı, ÇAYKUR çayı içiniz.

 

ÇAY ÇİÇEĞİ

Parlak renk, farklı lezzet, nefis bir aroma; hepsinin bir arada sunulduğu hoş bir çay. Özellikle hanımlara tavsiye ediyoruz. Piyasada 200 ve 500 gramlık paketler halinde satılmaktadır.

Rize Turist
Tüketicilerimiz tarafından en çok tercih edilen paketli çayımızdır. Hafif burukluğunu hoş bir aroma ve renkle tamamlamaktadır. Gün boyu her an içilebilecek bir çaydır. 

Piyasada 100, 200, 500 ve 1000 gramlık paketler halinde satılmaktadır.

 

Kamelya
Ekonomik ve yumuşak içimlidir. Bir kahvaltı çayı olarak düşünülmesine karşın gün boyu da kullanmanızı tavsiye ederiz. 100, 500 ve 1000 gramlık paketler halinde satılmaktadır.

Tomurcuk Kokulu
Doğal Bergamut esansı ile kokulandırılmış farklı lezzete sahip, çok özel bir çay. Diğer çaylarla harmanlanarak kullanılabileceği gibi sunulduğu şekilde de zevkle içilebilir. İnce altınbaşlı ve kıvrım (BOP1), az altınbaşlı kıvrım (OP) ve çok ince kırık (F) çaylarla özenle hazırlanmıştır. 125 gramlık teneke kutularda satılmaktadır.

Demlik Poşet
EKONOMİK: 2-3 çay bardağı için yalnızca bir ÇAYKUR demlik poşet yeterli. KOLAY: Suyu kaynatın, 10 - 15 dakika bekletin, nefis çayınız hazır.
TEMİZ: Demliği temizlemek artık çok kolay. Dust (D) tipi çaylardan itina ile hazırlanmıştır. 40'lı poşetler halinde satılmaktadır.

Altın Süzme
Özellikle "vakit nakittir" diyen ve her zaman, her yerde çay içmek isteyenler için özel bir çay. Tamamen çok ince, altınbaşlı imalat kırığı (OF) çaylardan özel olarak hazırlanmıştır. 25'li poşetler halinde satılmaktadır.

Gap Çay
Doğu, Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Bölgelerinde, çeşitli yollardan giren kaçak ve yabancı menşeli çayların, insan sağlığına zararlı ve Türk Gıda Kodeksi'ne aykırı olarak sağlıksız ortamlarda satılması üzerine Çaykur, bölgede Türk çayını etkin kılmak ve bölge insanının damak tadına uygun ve son derece kaliteli " GAPÇAY"ı üretmiş ve sadece bu bölgede piyasaya sunmuştur.

Altınbaş

Yüksek kaliteli tomurcuk çaylardan itina ile üretilen Altınbaş çayı ile dolgunluğu, burukluğu ve aromayı birlikte yakalayın.
Altınbaş çayı içmek bir sanat, bir ayrıcalıktır

Size bu harika çayı mutlaka denemenizi öneriyoruz. Kokusuyla, lezzetiyle, aroması ile her yudumda çay içeceksiniz. Çaykur tüketicisi olmanın farkını yaşayacaksınız. 

Tamamen ince, altınbaşlı ve kıvrım (BOP1) çaylarda özel olarak hazırlanmıştır. 500 gramlık paketler halinde satılmaktadır.

Rize Çayı Hediyelik

Sadece Rizede saçılan 500 gramlık paketlerde hediyelik çay.

Tiryaki Çay
Çok çay tüketen çay tiryakileri ve toplu tüketim merkezleri için 500, 1000 ve 5000 gramlık paketler halinde piyasaya sürülmüştür. Kesinlikle tiryakisi olacağınız bu çayımız, her yönüyle ekonomiktir.

 

ÜRETİLEN YEŞİL ÇAY ÇEŞİTLERİ

Yıllar itibariyle Çaykur tarafından gerçekleştirilen yeşil çay üretimi ise; 1986 yılında 176 ton, 1989 yılında 117 ton, 1990 yılında ise 466 ton Çin Tipi yeşil çay üretmiştir. Çintipi Yeşil çay üretimi sonlandırılmış ve daha sonra, yeni kurulan fabrikada 2004 yılında 140 ton japon tipi yeşil çay üretimi yapılmış ve her yıl 100 ton civarında üretim yapmıştır. 2016 yılında ise yaklaşık 130 ton yeşil çay üretimi yapılmıştır. Çaykur Cumhuriyet çay fabrikasında günlük 3 vardiyada 20 ton yaş çay kapasite ile yeşil çay üretimine devam etmektedir. Bunun Yanısıra Yeşil Çay ve Siyah çay öğütülerek pudra yapımıda yine bu fabrikamızda sağlanmaktadır.

 

 Yeşil Çay Sade:Antioksidan özelliğinden dolayı hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Performansı etkiler, yorgunluk, stres ve uyku halini ortadan kaldırır, grip önleyicidir. Diş çürümesini engeller. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir. Kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlar.Yeşil çayla yapılan kompres ve maskeler cilde canlılık kazandırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içildiğinde vücudunuzu zırh gibi korur.
 

 
Yeşil Çay Melisalı:Antioksidan özelliğinden dolayı hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Performansı etkiler, yorgunluk, stres ve uyku halini ortadan kaldırır, grip önleyicidir. Diş çürümesini engeller. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir. Kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlar.Yeşil çayla yapılan kompres ve maskeler cilde canlılık kazandırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içildiğinde vücudunuzu zırh gibi korur.

Yeşil Çay Naneli :Antioksidan özelliğinden dolayı hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Performansı etkiler, yorgunluk, stres ve uyku halini ortadan kaldırır, grip önleyicidir. Diş çürümesini engeller. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir. Kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlar.Yeşil çayla yapılan kompres ve maskeler cilde canlılık kazandırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içildiğinde vücudunuzu zırh gibi korur.
 

 
Yaprak Yeşil Çay (Sade):Antioksidan özelliğinden dolayı hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Performansı etkiler, yorgunluk, stres ve uyku halini ortadan kaldırır, grip önleyicidir. Diş çürümesini engeller. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir. Kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlar.Yeşil çayla yapılan kompres ve maskeler cilde canlılık kazandırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içildiğinde vücudunuzu zırh gibi korur.

Yeşil Çay Limonlu:Antioksidan özelliğinden dolayı hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Performansı etkiler, yorgunluk, stres ve uyku halini ortadan kaldırır, grip önleyicidir. Diş çürümesini engeller. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir. Kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlar.Yeşil çayla yapılan kompres ve maskeler cilde canlılık kazandırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içildiğinde vücudunuzu zırh gibi korur.

 
Yaprak Yeşil Çay (Naneli):Antioksidan özelliğinden dolayı hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Performansı etkiler, yorgunluk, stres ve uyku halini ortadan kaldırır, grip önleyicidir. Diş çürümesini engeller. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir. Kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlar.Yeşil çayla yapılan kompres ve maskeler cilde canlılık kazandırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içildiğinde vücudunuzu zırh gibi korur.

 Yeşil Çay Elmalı:Antioksidan özelliğinden dolayı hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Performansı etkiler, yorgunluk, stres ve uyku halini ortadan kaldırır, grip önleyicidir. Diş çürümesini engeller. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir. Kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlar.Yeşil çayla yapılan kompres ve maskeler cilde canlılık kazandırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içildiğinde vücudunuzu zırh gibi korur.

  Burcum Yeşil Çay:Antioksidan özelliğinden dolayı hücre yenileyicidir. Yaşlanmayı geciktirir. Performansı etkiler, yorgunluk, stres ve uyku halini ortadan kaldırır, grip önleyicidir. Diş çürümesini engeller. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Mide ve bağırsak problemlerini hafifletir. Kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlar.Yeşil çayla yapılan kompres ve maskeler cilde canlılık kazandırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içildiğinde vücudunuzu zırh gibi korur.

BEYAZ ÇAY

Beyaz Çay, tatlı ve fındıksı aroması ile hafif içimli ve ferahlatıcı özelliğe sahip bir çaydır. Beyaz çay'ın üretimi, büyük dikkat ve çaba gerektirir. En iyi beyaz çay, erken ilkbaharda toplanır. Doğru zaman geldiğinde, gümüşi beyaz tüylerle kaplı, ipeksi tomurcuklar hassas bir şekilde elle toplanır ve özel yöntemlerle muhafaza edilir.

ORGANİK ÇAYLAR

Tarımında kimyasal ilaç ve kimyasal gübre kullanılmayan, üretimi esnasında organik yapısını bozacak herhangi bir işleme tabi tutulmayan, hiçbir surette sentetik katkı maddesi içermeyen çaydır. 2016 Yılında yaklaşık 5000 Ton Organik siyah çay ve  20 Ton Organik Yeşil Çay üretimi Yapılmıştır.

AROMATİK ÇAYLAR

Çaykur Tarafından 11 Çeşit Siyah Aromatik demlik ve süzen poşet çay ile 7 çeşit siyah ve yeşil aromatik süzen çay üretimi yapılmaktadır.

Demlik Poşet Aromalı Siyah Çaylar (Portakal, Vanilya, Nane, Yasemin, ihlamur)

Demlik Poşet Aromalı Yeşil Çaylar (Adaçayı,Defne, ihlamur)

Süzen Poşet Aromatik Siyah Çaylar (Portakal, Çilek, Vanilya, Nane, Yasemin, İhlamur)

Süzen Poşet Aromatik Yeşil Çaylar (Badem, İhlamur, Defne, Adaçayı)